ورود |عضويت سه شنبه 01 خرداد ماه 1403
 

استاندارد نهالستان انار

 

1.      رعایت ضوابط عمومی نهالستانهاي فضای باز الزامی است.

2.   کاشت قلمه در نهالستان انار باید به صورت دو تا چهار ردیفه باشد که فاصله نهال‌ها از هم بر روی رديف 15 10 سانتيمتر و فاصله بين هر دو رديف با دو رديف بعد 80 تا 100  سانتيمتر و فاصله بين رديفها 40 سانتيمتر باشد. 

3.   در نهالستانهای یک ردیفه بايد فاصله بین ردیف‌ها حداقل 80 سانتیمتر و فاصله نهال‌ها بر روی ردیف کاشت حداقل 10 سانتیمتر باشد.

4.   بايد فاصله بين نهالستان با باغات انار اطراف حداقل 100 متر باشد و لی انتخاب قطعی فاصله، (فاصله بيش از 100 متر و بسته به شرايط محيطی منطقه)، بر عهده کمیته فنی نهال استان است.

5.   فاصله بین کرتها یا پلاتهای ارقام مختلف نهال انار باید از هر طرف حداقل 2 متر باشد تا اختلاط رقم پیش نیاید ولی فاصله بین پلاتهای محصولات مختلف دیگر با پلاتهای نهال انار باید 10 متر کمتر  نباشد.

 

استاندارد نهالستان انجیر

 

 

1.      رعایت ضوابط عمومی نهالستانهاي فضای باز الزامی است.

2.      بستر کاشت نهالستان انجیر باید سبک و عمیق باشد (حداقل 60 سانتیمتر عمق خاك).

3.   در مناطق آلوده به ویروس موزاییک انجیر، به علت اهمیت و خسارت این ویروس، احداث نهالستان انجیر ممنوع است.

4.   فاصله کاشت قلمه در نهالستان انجیر به صورت 4 ردیف (4 فارو) پشت سرهم با فاصله 40 سانتیمتر از یکدیگر است که پس از هر 4 ردیف یک فاصله 100-80  سانتیمتری فضای آزاد قرار دارد.  فاصله نهال‌ها از هم بر روی هر ردیف باید 30 25 سانتیمتر مي‌باشد.

5.   در مناطقی که بیماری شانکر انجیر وجود دارد باید فاصله باغات آلوده انجیر تا نهالستان طبق نظر کمیته فنی نهال استان در نظر گرفته ‌شود.

6.   تولید کننده نهال باید نهال رقم گرده‌زا (بَر انجیر) ارقام انجیرهایی که به رقم انجیر گرده‌زا نیاز دارند، تولید کند و در زمان فروش نهال به نسبت 5% نهال گرده‌زا به خریدار نهال بفروشد.

7.   به دلیل حساسیت درخت انجیر به زیادی عناصری از قبیل  بُر، کلر و سدیم در آب آبیاری، باید میزان هر یک از این عناصر در آب آبیاری نهالستان کمتر از 1 میلیگرم در لیتر باشد.

8.      طول قلمه انجیر برای شرایط آبی باید حداقل 30 سانتیمتر و برای شرایط دیم حداقل 50 سانتیمتر باشد.

9.   نهالستانهای انجیر باید حداقل 20 متر فاصله از هم داشته باشند ولی فاصله بین باغات انجیر با نهالستان در مناطق سالم نباید کمتر از 100 متر باشد. 

           استاندارد نهالستان انگور

 

1.      رعایت ضوابط عمومی نهالستانهاي فضای باز الزامی است.

2.   به دلیل حساسیت درخت انگور به زیادی عناصر بُر، کلر و سدیم در آب آبیاری، باید میزان هر یک از این عناصر در آب آبیاری نهالستان کمتر از 1 میلیگرم در لیتر باشد.

3.   در یک منطقه سالم می‌توان نهالستان‌های تجاری انگور را در فاصله 15 متری از هم احداث نمود.  ولی احداث نهالستان در فاصله کمتر از 1000 متری باغهای آلوده انگور مجاز نیست.  انتخاب قطعی فاصله (فاصله بيش از 1000 متر) بسته به شرايط محيطی، شدت و نوع آلودگی و ... بر عهده کمیته فنی نهال استان است.

4.   احداث نهالستان انگور در کنار نهالستان محصولات باغی دیگر با رعایت فاصله 
20-15 متری مجاز است.

5.      تولید نهال انگور در مناطقی که آلوده به سرطان طوقه و زنجره مو و یا شته فیلوکسرا هستند، غیر مجاز است.

6.   کاشت قلمه انگور در نهالستان به صورت دو ردیفه انجام می‌شود.  در این روش فاصله نهالها بر روی هر ردیف 15-10 سانتیمتر و فاصله بین هردو ردیف 40 سانتیمتر و فاصله بین پشته‌ها 80 سانتیمتر است.  در شرایط مناسب، کاشت نوارهای 4 ردیفه در نهالستان انگور با رعایت حفظ فاصله روی ردیفها و بین آنها مجاز است، مشروط بر اینکه فاصله بین هر 4 ردیف با 4 ردیف بعد کمتر از 80 سانتیمتر نباشد.

 

  نظرسنجي
نظر شما در مورد این پرتال چیست؟

 

تعداد جوابها : 6403

عالی : 90%
خوب : 0%
متوسط : 1%
ضعیف : 9%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 404
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 404

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 7112606
Visitors بازديد هاي امروز: 456
Visitors بازديد هاي ديروز: 2186
Copyright (c) 1403/03/01 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا