ورود |عضويت سه شنبه 01 خرداد ماه 1403
  ضوابط و الزامات مهم عمومی نهالهای تولید شده ارقام میوه در فضاهای بسته

ضوابط و الزامات مهم عمومی نهالهای تولید شده ارقام میوه در فضاهای بسته

الزامات مهم عمومی نهالهای حاصل از کشت بافت گیاهی به شرح زیر می‌باشد:

1.      تولید کننده نهال به روش کشت بافت باید سلامت و اصالت رقم مواد اولیه تکثیری مورد استفاده خود را تضمین نماید و يا اصالت رقم مورد کشت بافت توسط مؤسسات محصولی مربوطه تأیید شده باشد.

2.      محصول نهال حاصل از تکثیر کشت بافت باید قابل توجه و تجاری باشد.

3.   مراحل مختلف تکثیر نهالهای کشت بافتی باید زیر نظر کارشناس (کارشناسان) معتبر با حداقل سه سال تجربه مفید انجام شود.

4.   فضا، محیط کشت، تأسیسات و تجهیزات مربوط به تولید نهال کشت ‌بافتی باید از استاندارد محیطهای کنترل شده برخوردار باشد.

5.      باید سلامت نهال در مراحل مختلف تکثیر آزمون شود و مورد تأیید قرار گیرد.

6.   سلامت محیط کشت و آب آبیاری نهال‌های حاصل از کشت بافت در گلخانه سازگاری باید مورد تأييد كارشناس فني آن مجتمع باشد.

7.      اگر رقم مورد استفاده حاصل تحقیقات داخلی و یا خارجی است باید مجوز معتبر تکثیر انبوه (تعداد در سال و سالهای قابل استفاده) از صاحب امتیاز (اصلاحگر یا شرکت تولید کننده) کسب کرده باشد.  مگر اینکه نمونه از دوره حمایتی مخصوص خود (پتنت) خارج شده باشد.

8.   تولید کننده موظف است بهترین دستورالعمل تولید تجاری را برای به حداقل رساندن تنوع ژنتیکی بکار گیرد.  از این رو، در صورت اثبات بروز تنوع ژنتیکی در تولیدات فروخته شده به باغدار تولید کننده باید خسارت وارده به خریدار را پرداخت نماید.

9.   تولید کننده نهال کشت بافتی باید نهالهای دفرمه و مشکوک به تغییرات ژنتیکی را در مرحله انتقال به گلدانهای موشکی جدا نگهداری نماید و یا با نظر کارشناس از گردونه فروش خارج کند.

10. سلامت ظاهری نهال حاصل از کشت بافت، قبل از عرضه به بازار باید مجدداً مورد تأیید قرار گرفته و گواهی سلامت داشته باشد.  این مجوز برای یک دوره کوتاه 3 هفته‌ای قبل از انتقال نهال‌ها می‌باشد که از طرف سازمان حفظ نباتات و یا نمایندگان استانی آن صادر می‌شود و پس از این دوره از اعتبار ساقط است و باید تمدید گردد.

11. در خصوص درختان میوه که عموماً دوره رشد طولانی‌تری دارند، بروز کلیه صفات تجاری (فیزیولوژیکی، ژنتیکی و مورفولوژیکی) مورد ادعای فروشنده و توافق خریدار (براساس شناسه الصاق شده به نهال و مندرجات موجود در فاکتور فروش) بین 3-2 سال پس از اولین سال باردهی ضروری است، چنانچه صفت یا صفات مورد توافق بروز ننماید و یا صفاتی بروز نماید که موجب ضرر و زیان به خریدار شود، جبران خسارت وارده (پس از بررسی کارشناسی) برعهده تولید کننده است.

12. مسئول آشکار نشدن صفت یا صفات تضمین شده در نهالهای حاصل از کشت بافت، در شرایط محیطی مناسب، شرکت و یا فرد تولید کننده نهال است.

13.  هر تولید کننده نهال کشت بافتی فقط در مورد صفت یا صفات مورد ادعاي ثبت شده در مجوز توليد مسئول است.

14. تمام نهال‌ها یا گیاهان تولیدی که سلامت، اصالت و استاندارد بودن آنها در مورد یک یا چند صفت مورد ادعا به اثبات رسیده است از طرف مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گواهی دریافت می‌کنند که باید به صورت شناسه معتبر و الزاماً تا زمان بروز آن صفات در عرصه به همراه داشته باشند.

15. بررسی میزان تنوع مربوط به صفات ظاهری نهالهای حاصل از کشت بافت که مراحل قبل از انتقال به عرصه را با موفقیت گذرانده‌اند، به صورت چشمی با نتیجه آماری است و توسط کارشناسان خبره مؤسسات محصولی ذیربط صورت می‌گیرد.

16.  حداکثر نهالهای متفاوت قابل قبول در گلخانه انتظار از قبیل: بد فرمی، کم رشدی، عقیمی جوانه ها، ابلقی، کوتولگی، تفاوت ناخواسته از نظر رنگ شاخ و برگ، قطر یقه، فرم برگها، فرم تاج، برخی از بدفرمی‌های برگی و تاجی، شادابی، و.صفات ظاهری دیگر 6% است.  در این حالت نهالهای سالم مجموعه، قابل شناسه دار شدن هستند ولی نهالهای دارای یک یا چند صفت ناخواسته قابل شناسه دار شدن نیستند و باید حذف شوند.

17. اگر درصد تنوع نهالها در گلخانه انتظار به بیش از 6% برسد باید با هزینه تولید کننده از نمونه‌ای از نهالهای سالم و نهالهای ظاهراً متفاوت تست مولکولی لازم به عمل آید و حتی در صورت نبود تنوع در آنها، نهالهای ظاهراً متفاوت در آن مرحله گواهی سلامت دریافت نمی‌کنند و صرفاً  نهالهای ظاهراً سالم تأیید شده و قابل فروش هستند.


 
  نظرسنجي
نظر شما در مورد این پرتال چیست؟

 

تعداد جوابها : 6403

عالی : 90%
خوب : 0%
متوسط : 1%
ضعیف : 9%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 369
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 369

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 7112631
Visitors بازديد هاي امروز: 481
Visitors بازديد هاي ديروز: 2186
Copyright (c) 1403/03/01 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا